Neexistuji proto,abych změnil svět. Existuji, abych žil svůj život způsobem, který mě učiní šťastným.

O státních maturitách

10. května 2012 v 23:41 | Enelya |  Střípky života
Vím, že už je to víc jak týden staré, ale jak jsem celých šest let nedělala do školy vůbec nic, tak teď vskutku nestíhám. Navíc, já jsem vždy byla trošku pozadu, ale i přesto bych ráda přidala pár svých poznatků. Není to nic světoborného, ale v souvislosti s tím, co se teď tolik řeší ohledně vyšší verze z matiky, bych ráda něco přidala - z pohledu maturanta, který to psal. Na začátek bych jenom chtěla říct, že tak zběžně sleduji celou tu záležitost skoro od začátku, a neskutečně mě vytáčí postoj lidí, kteří se teď kouknou na zadání a řeknou, že by vše vyřešili a jak jsou ti maturanti hloupí. Vím, že je malá pravděpodobnost, že si to tady někdo z těch lidí přečte, ale i kdyby se jen několik lidí, kteří tu na to natrefí, nad tím na chvilku zamysleli, tak tu neztrácím hodinu ze svého "svatého" času.Nejdřív bych chtěla říct, že ani čeština mi nepřipadala zrovna nejjednodušší (ale jenom do doby, než jsem dopsala matiku.) Musela jsem si číst každé zadání dvakrát, navíc mě naprosto dostala otázka s doplněním roku. Jak to mám sakra vědět a co to má společného s češtinou? Ok, ale přinejmenším jsem z toho měla docela dobrý pocit, možná ne jedna, ale hůř jak za dva snad ne. Dokonce i slohovku jsem snad poprvé v životě dopsala dřív jak za hodinu. Říkala jsem si, kéž bych takový pocit měla i z matiky.

Popravdě, ani přesně nevím, proč jsem si dávala vyšší verzi, ale říkala jsem si, že jestli se tomu mám někdy v budoucnu věnovat, tak je to jedno. Když už jsem z toho začala být trošku nervózní, vždy mě všichni uklidnili, že kdo by to měl zvládnout, když ne já. A já si říkala, že na 4 to musím napsat, i kdybych nechtěla. A tehdy jsem čtyřku fakt ještě nechtěla xD
No dopadlo to tak, že jsem z učebny odcházela docela vyřízená, některé příklady jsem absolutně nevěděla, jak mám řešit, navíc jsem trošku podcenila čas a nakonci nestihla ani natipovat křížkovací odpovědi. Aby toho nebylo málo, zjistila jsem, že jsem zapomněla obtáhnout propiskou kružnici, kterou mi tímpádem neuznají. Bomba. Připadala jsem si naprosto blbá xD Hlavně jsem si říkala, jaká to bude ostuda, až se zjistí výsledky, hlavně naši a matikáři x) No, špatná jsem z toho byla maximálně 2 hodiny. Když jsem přišla domů (kromě toho, že jsem přemýšlela, jaká to bude sranda, dostat první čtyřku z matiky u maturity) zjistila jsem, že jsem nechala otevřené střešní okno a zmokly mi všechny otázky do fyziky (Které mám, teda xD), potom jsem šla na poštu, kde měli zavřeno a navíc jsem totálně zmokla. A když jsem tam šla podruhé, ztratila jsem po cestě peněženku! Tu cestu jsem prošla snad 4x a když jsem se dostala domů, chtělo se mi už jenom brečet. A věřte mi, že maturita mi v tu chvíli byla úplně ukradená. Docela rychle jsem se s tím vyrovnala, ale na trénink jsem jela fakt nasraná. Původně jsem ani tam nechtěla, ale nevěděla jsem, co bych dělala doma. No ukončila bych to tak, že peněženka se nakonec našla. Je to dlouhý příběh, přinesl mi ji nějaký náš místní ožrala a chtěl po mamce, ať mu uvaří kafe x) A ještě jsem spolužákovi ztratila přihlášku s kódem k maturitě.

No každopádně zatímco mí spolužáci jsou celý svaťák poměrně v klidu, že prozatím odmaturovali, o mě se to říct nedá. Říkám si, jestli mi to vůbec stálo za to, brát si vyšší verzi. Ale naši jsou úplně v pohodě, hned ten den mi mamka psala, že bere každou známku, a čím vyšší, tím větší odměna. Druhý den už jsem se tomu smála, příjde mi to takové absurdní, nikdy jsem si nemyslela, že zrovna z matiky (jediný předmět, kde jsem si 100% jistá) odmaturuju se čtyřkou. A ještě za ni budu ráda. Ironie. Každopádně hned o víkendu jsem našla na netu zadání, zjistila jsem, že půlku z toho, co jsem si myslela, že mám dobře, mám blbě. U příkladu za 5 bodů jsem si špatně přečetla zadání a místo vzdálenosti od bodu jsem hledala vzdálenost od přímky. Celkově jsem přišla o dalších asi 8 bodů kvůli mojí nepozornosti, paráda, ale na 4 by mi to mělo vyjít. Vzpomněla jsem si, jak mi učitelka říkala, že bych mohla mít sto procent xD

Sledovala jsem reakce ostatních, kteří vyšší matiku psali, jelikož od nás jsem byla jediná a neměla jsem to s kým probrat. Problém totiž ani tak nebyl v tom, že podobné příklady se na školách neučí, to si myslím, že nikomu moc nevadí, jako spíš to, že absolutně nebyl čas je vyřešit. Jedna věc teda je, že cermat se snahou o zachování dlouhodobé obtížnosti testů pohořel, to je jasné. Hned po odevzdání, když jsem se bavila s učitelem, jsem mu říkala, že takhle těžké žádné předchozí verze nebyly. Ale všichni si mysleli, že se mi to jen zdálo, protože jsem byla pod tlakem. Ale tohle bylo minimálně třikrát horší. Chvílemi jsem si říkala, jestli náhodou nepíšu olympiádu. To teda přeháním, ale s klokanem by se to směle srovnat dalo. A to je ve srovnání s loňským rokem výrazný skok. Nemyslím si, že by to byly neřešitelné příklady, ale jednak byly poměrně nevhodné k maturitě, a jednak nad takovými příklady člověk (tedy já xD) potřebuje chvíli přemýšlet, nakreslit si to a tak, vymyslet řešení, a ne jen automaticky počítat. Myslím si, že jestli nás to psalo 4%, tak většina z nás je jedničkářů, kteří z matikou nemají problém, dělají olympiády a klokany a chtějí matiku studovat. Tak jak někdo může říct, že aspoň bude víc zedníků? Je pravda, že teď prostě budeme pykat za to, že tohle cermat nezvládl, zatímco pro ně to (Možná!) bude ponaučení pro příští rok. Mně asi ani tak nejde o tu čtyřku, jestli ji teda budu mít (snad), s tím jsem se vyrovnala docela snadno (Až jsem se sama divila), ale propadnout bych asi nechtěla. Vím, že jsem se mohla na maturitu učit, jako spousta mých spolužáků, ale jednak si myslím, že matika o tomhle vůbec není, ale hlavně by mi to stejně vůbec nepomohlo. Věci, které jsem nevěděla, pochybuju, že bych vypočítala. A kdybych měla dobře to, co jsem podělala sama, stejně bych měla "pouze" trojku. Já, která jsem měla plný počet bodů na příjmačkách, vyhrála klokana... Ironie.
Takže proč to tolik lidí bere pouze jako chybu maturantů, že nic neumí, a neměli si tedy brát vyšší verzi? Zatímco nad některými příspěvky se vyloženě bavím, tyhle mi zvedají mandle do nekonečných výšin. Vždyť už jen to, že protestují "ti nejlepší studenti" a kantoři něco znamená.
Lidi, kteří nikdy neměli čtverky (někteří i trojky) je budou mít přímo k maturitě. Mně už to příjde jenom vtipné, ale co mají říkat ti, kteří potřebují vysvědčení na vysokou. Je hezké říct, že si vybrali sami, ale většina se snad rozhodovala na základě předchozích verzí, jestli na to má. Kolik lidí už mi řeklo, že jsem si měla dát lehčí variantu, napsat ji za půl hodiny na plný počet (Veelka nadsazka. To bych nedala! xD) a vesele si hvízdat... Ironie? A když většina z nás předchozí vyšší verze píše na 80-90% a najednou se modlí za 30, je to naše chyba, že jsme to podcenili? Nebo snad takový rozdíl udělá "stres"?
A jak se teď má člověk za týden naučit na ústní, když ani neví, jestli odmaturoval? x)

Ale abyste věděli, já si pro svou čtyřku hodlám dojít hrdě. I kdybych měla náhodou vyletět (už mám připravený i odvolání, i když ještě ne sepsané xD), tak i v září tam nakráčím hrdě. A možná znovu na vyšší. xD Aby se z těch jedniček všichni nezbláznili.
Kam jsem se to zase přimíchala?
Ale zase mám zážitek na hodně dlouho. A vlastně, na co si stěžuju, vždyť mě k té maturitě ani nemuseli pouštět, hned první den jsem zapomněla pozvánku, tak co? x)


Příliš dlouhý článek, zase jsem se rozjela místo abych se učila. Kdo to dočetl až sem, obdiv veliký. Dnes už to po sobě číst nehodlám, takže za případné chyby a nesrovnalosti se omlouvám, někdy to opravím..

Zdraví, vaše maturantka


 


Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 11. května 2012 v 11:50 | Reagovat

Ani se nedivím, že jsi naštvaná (zvolila bych ostřejší slovo). Říkám si, kdybych maturovala dnes, asi bych neodmaturovala. Matika nikdy nebyla moje hoby,(i když ji obdivuji), a tenhle těžší stupeň se mi zdá být docela zákeřný. Ne každý je matematický génius a měli by si uvědomit, že ne každý bude později s matematikou této úrovně pracovat.
Měla ses vyprdnout na nějaký pocit hrdosti, že to zvládneš, a vzít si lehčí variantu. Ale, na druhou stranu, aspoň sis to ozkoušela. A i kdybys dostala čtverku, nevadí, na tohle se totiž nikdo nebude ptát...
Tvá máma to vyřešila vtipně (čím vyšší známka, tím lepší odměna).
Držím palce, abys dopadla dobře, aspoň tak, abys postoupila k dalším maturám.
Jo a ten článek v odkazu jsem si přečetla a je to vážně síla. Ještěže nematuruju.
A vůbec, vůbec se nedivím, že jsi se tak rozepsala.

2 Eleanor Eleanor | Web | 11. května 2012 v 19:26 | Reagovat

Tos vážně neměla dobrej den...
Debilní cermat, fakt.
U ústních držím palce. :)

3 Lily Infinity Lily Infinity | Web | 13. května 2012 v 0:16 | Reagovat

Chyby nejsou. (Jakože ve článku. :D)

Snad to bylo jediné smolné miniobdobí a zvládneš ústní, budu ti (vlastně všem maturantům) fandit :)

4 Enelya Enelya | Web | 13. května 2012 v 17:45 | Reagovat

[1]:[2]:[3]: Díky moc všem.

Vendy: Já si ji nebrala kvůli hrdosti, spíš kvůli tomu, abych věděla na co mám. Navíc, když si lidi volí obtížnost, tak sledují jaká je její obtížnot, takže tehdy jsem si myslela, že i na vyšší úroveň mám v pohodě. A jak mě cermat vrátil na zem xD

5 Enelya Enelya | Web | 23. května 2012 v 22:45 | Reagovat

[4]: Jee, až teď to po sobě čtu xD Chtěla jsem tím říct, že když jsem si volila úroveň, tak jsem počítala s tím, že vím do čeho jdu, protože úroveň obtížnosti měla být stejná jako v předchozích testech.
Trošku jsem to předtím blbě formulovala, pardoon xD

6 Holka z davu Holka z davu | Web | 10. června 2012 v 15:43 | Reagovat

Naprosto rozumím tvým pocitům, protože jsem též teď maturovala a NAŠTĚSTÍ odmaturovala :D :). Jak jsi dopadla ty? Držím palce.

7 Vendy Vendy | Web | 23. června 2012 v 1:11 | Reagovat

[4]: Včera (nebo spíš předvčírem) bylo Máte slovo s Jílkovou na téma státních maturit. Vypadá to, že to vážně posrali. S přípravou, s vypracováním, s vyzkoušením svých vlastních nápadů. A v době kdy všichni řvou jak je všechno drahý a jak se musí šetřit, na tenhle projekt se vyvalilo 150 milionů.
Nebo miliard?
Asi milionů... ale to je fuk, prostě vyhozené peníze...

8 Enelya Enelya | Web | 28. června 2012 v 13:53 | Reagovat

To jo no, letos se jim to fakt nepovedlo. Nevím, jestli se mi to jenom zdá, ale příjde mi, že loni kolem toho takový poprask nebyl. Ale nevím, už to dávno neřeším, takže ani to kolem moc nesleduji x))

9 Angel Darkwood Angel Darkwood | Web | 23. července 2012 v 21:38 | Reagovat

Sice jsem si vybrala k maturitě angličtinu, ale plně soucítím s těmi, kdo si vybrali matiku a zvláště jako ty tu vyšší. Bylo opravdu super slyšet od kluka, který je schopný ti říct výsledek bez jakéhokoliv výpočtu, že i on to stíhal jen tak tak vypočítat všechno a je si tedy jistý, že ostatní to nemohli stihnout vůbec, což se hned po maturitě z matematiky potvrdilo. Cermat asi nemá moc cenu komentovat, protože to je banda idiotů, kteří nejen, že se nepoučili z četných chyb z loňska, ale nehodlají to ani po letošním propadáku (ještě větším než loni) maturit. Já jsem si zase dala vyšší češtinu, a ta byla taky velmi vtipná - z češtiny/literatury tam nebylo téměř nic, spíš takový všeobecný přehled. Nejvíc mě ale stejně vytočili se slohama. Sice jsem prošla (a tím se mi splnilo přání, aby můj sloh nedostala do ruky úplná svině a takové štěstí hodně studentů nemělo), ale známku jsme nemohla mít zrovna nejlepší vzhledem k výsledné známce, což mě vážně vytáčí, když jsem za ty roky měla jedničky maximálně dvojku, takže se vážně "těším" až uvidím protokol.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama