Neexistuji proto,abych změnil svět. Existuji, abych žil svůj život způsobem, který mě učiní šťastným.

The Prestige (Dokonalý trik)

26. července 2011 v 15:40 | Enelya |  Svět filmů
Every great magic trick consists of three parts or acts. The first part is called "The Pledge". The magician shows you something ordinary: a deck of cards, a bird or a man. He shows you this object. Perhaps he asks you to inspect it to see if it is indeed real, unaltered, normal. But of course... it probably isn't. The second act is called "The Turn". The magician takes the ordinary something and makes it do something extraordinary. Now you're looking for the secret... but you won't find it, because of course you're not really looking. You don't really want to know. You want to be fooled. But you wouldn't clap yet. Because making something disappear isn't enough; you have to bring it back. That's why every magic trick has a third act, the hardest part, the part we call "The Prestige".

Režie: Christopher Nolan (2006)


Popravdě nechápu, jak mi tenhle film mohl tak dlouho unikat. Svým zpracováním a myšlenkou mě dostal způsobem jako se to už dlouho žádnému filmu nepovedlo. Dokonce je v mých očích více ceněn než Nolanův Počátek (2010). Herecké obsazení, v jehož čele stojí charismatický Christian Bale s Hughem Jackmanem, doprovázeni Michaelem Cainem, Scarlett Johansson a Davidem Bowiem, je doplněno skvělou hudbou a napětím, které vás od počátečních vteřin vtáhne do děje. Dokonalý trik je příběhem o pomstě, rivalitě dvou kouzelníků/iluzionistů a tajemství, kterému zasvětili celý život.

Dokonalý trik mě zaujal už svým obsahem, jelikož téma magie a svět kouzel mi vždy bylo blízké, stejně jako Londýn 19. století. Rivalita mezi hlavními postavami (Bale, Jackman) byla zachycena tak, že jsem po celou dobu filmu nevěděla, komu mám vlastně fandit a kdo má vlastně navrch, ale o to víc jsem si užila obě dvě postavy, které byly obě výborně stvárněny. Scarlett Johansson její role sedla a já s překvapením zjistila, že jí pomalu začínám přicházet na chuť, a stejně tak si i Michael Caine získává čím dál tím víc mé sympatie.
V podstatě filmu nemám vůbec co vytknout, takže mi zbývá jen pět ódy. Prostředí starého Londýna, tajuplná atmosféra v průběhu celého filmu i náhled do zákulisí kouzelnických představení mě uchvátili, stejně jako děj samotný.
Scénář bratří Nolanů je propracován tak, že si až po skončení filmu, kdy vám postupně začnou do sebe zapadat jednotlivé kousky mozaiky, uvědomíte, kolik vodítek vám tam vlastně nechali. I proto je to podle mě jeden z těch filmů, jehož plné kouzlo většina lidí ocení až po druhém shlédnutí, kdy si uvědomí, že i věci, které se prve zdály nepodstatné, měly svůj význam. A o to větší obdiv patří Nolanovi, že donutí přemýšlet i po skončení filmu.

Pro mě se po shlédnutí Dokonalého triku Christopher Nolan stal dalším z řady režisérů, jehož díla bych chtěla dále poznat, protože jsem si uvědomila, že dosud znám jen Počátek. Dokonce si hodlám sehnat i knižní předlohu, jenom abych mohla srovnat film s původním námětem, ačkoliv pro mě většinou v takovém případě bývá kniha zklamání, přesto bych chtěla ten svět ještě jednou prozkoumat, zase z jiné stránky. Nikdy to není totéž.

Na závěr bych přidala pár nezapomenutelných hlášek, které pro mě mají své kouzlo, které však docení asi jen ti, co film viděli. Přesto neobsahují žádné spoilery, protože nejhorší, co může být, je nechat si prozradit děj. x)


Cutter: You're a magician, not a wizard.
....
Robert Angier: You never understood, why we did this. The audience knows the truth: the world is simple. It's miserable, solid all the way through. But if you could fool them, even for a second, then you can make them wonder, and then you... then you got to see something really special... you really don't know?... it was... it was the look on their faces...
...
Alfred Borden: Never show anyone. They'll beg you and they'll flatter you for the secret, but as soon as you give it up... you'll be nothing to them.
...
Alfred Borden: Are you watching closely?
...
Julia McCullough: I thought up a name for you: The Great Danton. Do you like it? It's sophisticated.
Robert Angier: [scoffs] It's French.
...
Cutter: You settled on a name yet?
Robert Angier: Yes I have. The Great Danton.
Cutter: Bit old-fashioned isn't it?
Robert Angier: No. It's sophisticated.
...
Olivia Wenscombe: I *have* fallen in love with him, Robert.
Robert Angier: Then I know how hard this has been for you.
...
Sarah: Do you love me?
Alfred Borden: Not today.
...
Alfred Borden: I love you.
Sarah: You mean it today.
Alfred Borden: Of course.
Sarah: It just makes it so much harder when you don't.
...
Nikola Tesla: You're familiar with the phrase "man's reach exceeds his grasp"? It's a lie: man's grasp exceeds his nerve.
...
Nikola Tesla: Don't forget your hat, Mr. Angier.
...
Sarah: No more lies. No more secrets.
Alfred Borden: Secrets are my life.
...
Robert Angier: The man stole my life. I steal his trick.
...
Robert Angier: He's a dreadful magician.
Cutter: No, he's a wonderful magician. He's a dreadful showman.
...
Cutter: Obsession is a young man's game.
...
Officer: Do you have anything to say?
Alfred Borden: Abracadabra.
...
Alfred Borden: A real magician tries to invent something new, that other magicians are gonna scratch their heads over.
...
Zdraví Enelya,
kterou skutečně mrzí, že tuhle rubriku tak zanedbává x(
 


Komentáře

1 Neonka Neonka | Web | 29. července 2011 v 21:57 | Reagovat

Magie a svět kouzel mě lákaly, když jsem byla menší. Neříkám, že teď ne, zajímavé téma je to pořád, ale zjistilo se, že mám slabou povahu a tyhle věci mě prostě děsí =) teď mám zakázané se dívat na horory a dělat věci, kterých se svým způsobem bojím. Někomu to možná přijde úsměvné, že se kvůli slabé povaze nesmím dívat na horory, ale co už =)

Ale na tenhle film bych se ráda podívala, úplně jsi mě nalákala =)

2 Enelya Enelya | Web | 1. srpna 2011 v 15:14 | Reagovat

[1]: Mně se svět kouzel líbí pořád, pokud je dobře promyšlený. x) A tohle horor v žádném případě není, ani nevím, co je to za žánr, možná drama nebo thriller, ale strach z toho moc nejde.
Jsem ráda, že jsem tě nalákala, myslím, že za podívání film určitě stojí x)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama